Asigurătorii din Moldova
9 companii licențiate de BNM, cu 1 778,26 mil. lei prime în ianuarie–iunie 2026.
Actualizat:Cotele de piață
Din primele brute subscrise, ianuarie–iunie 2026. În ordinea primelor subscrise.
- Asterra Grup 17,84% 317,17 mil. lei
- Grawe Carat 15,53% 276,21 mil. lei
- General Asigurări 11,86% 210,94 mil. lei
- Moldasig VIG 11,33% 201,47 mil. lei
- Donaris VIG 11,18% 198,84 mil. lei
- Intact Asigurări Generale 10,95% 194,74 mil. lei
- Acord Grup 10,88% 193,47 mil. lei
- Moldcargo 5,76% 102,35 mil. lei
- Transelit 4,67% 83,08 mil. lei
Pe scurt
În Moldova lucrează 9 asigurători licențiați de BNM: Acord Grup, Asterra Grup, Donaris VIG, General Asigurări, Grawe Carat, Intact Asigurări Generale, Moldasig VIG, Moldcargo și Transelit. După primele subscrise în ianuarie–iunie 2026, cele mai mari cote le au Asterra Grup (17,84%), Grawe Carat (15,53%) și General Asigurări (11,86%) (BNM).
Răspunsuri rapide
-
Câți asigurători sunt în Moldova?
9 Registrul BNM
-
Cine are cea mai mare cotă de piață?
17,84% Asterra Grup
-
Cine își publică tariful RCA?
Donaris VIG Își publică tariful RCA
Cei 9 asigurători licențiați
În ordinea primelor subscrise.
- Asterra Grup
- Cota de piață
- 17,84%
- Prime subscrise
- 317,17 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 39,1%
- Solvabilitate
- 177,5%
- Prima medie RCA
- 1 335,00 lei
- Prima medie Carte Verde
- 1 359,06 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Nu-și publică tariful RCA
- Grawe Carat
- Cota de piață
- 15,53%
- Prime subscrise
- 276,21 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 65,4%
- Solvabilitate
- 151,0%
- Prima medie RCA
- 1 152,61 lei
- Prima medie Carte Verde
- 1 073,54 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente și asigurări de viață.
Nu-și publică tariful RCA
- General Asigurări
- Cota de piață
- 11,86%
- Prime subscrise
- 210,94 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 37,9%
- Solvabilitate
- 188,2%
- Prima medie RCA
- 1 280,11 lei
- Prima medie Carte Verde
- 1 081,00 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Nu-și publică tariful RCA
- Moldasig VIG
- Cota de piață
- 11,33%
- Prime subscrise
- 201,47 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 49,7%
- Solvabilitate
- 201,1%
- Prima medie RCA
- 1 238,27 lei
- Prima medie Carte Verde
- 994,62 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Nu-și publică tariful RCA
- Donaris VIG
- Cota de piață
- 11,18%
- Prime subscrise
- 198,84 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 45,9%
- Solvabilitate
- 178,7%
- Prima medie RCA
- 1 445,90 lei
- Prima medie Carte Verde
- 928,59 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Își publică tariful RCA
- Intact Asigurări Generale
- Cota de piață
- 10,95%
- Prime subscrise
- 194,74 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 36,9%
- Solvabilitate
- 131,3%
- Prima medie RCA
- 831,26 lei
- Prima medie Carte Verde
- 649,63 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Nu-și publică tariful RCA
- Acord Grup
- Cota de piață
- 10,88%
- Prime subscrise
- 193,47 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 25,1%
- Solvabilitate
- 140,2%
- Prima medie RCA
- 1 979,50 lei
- Prima medie Carte Verde
- 1 233,97 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Nu-și publică tariful RCA
- Moldcargo
- Cota de piață
- 5,76%
- Prime subscrise
- 102,35 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 49,4%
- Solvabilitate
- 140,4%
- Prima medie RCA
- 1 991,28 lei
- Prima medie Carte Verde
- 3 890,41 lei
Ce asigură: RCA, Carte Verde, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente.
Nu-și publică tariful RCA
- Transelit
- Cota de piață
- 4,67%
- Prime subscrise
- 83,08 mil. lei
- Despăgubiri la prime
- 35,2%
- Solvabilitate
- 170,6%
- Prima medie RCA
- 1 295,28 lei
- Prima medie Carte Verde
Ce asigură: RCA, CASCO, Călătorii, Locuința, Accidente. Fără Carte Verde: licența acoperă doar RCA internă.
Nu-și publică tariful RCA
Cota de piață, Prime subscrise, Despăgubiri la prime, Solvabilitate: ianuarie–iunie 2026. Prima medie RCA, Prima medie Carte Verde: ianuarie–august 2026.
Licențe retrase
Companii care nu mai pot vinde asigurări, cu decizia de retragere.
- GaranțieHCNPF 11/1 din 09.03.2023
- Klassika AsigurăriHCNPF 34/18 din 19.07.2022
- Moldova-AstrovazHCNPF 21/7 din 25.05.2022
- Auto-SiguranțaHCNPF 36/10 din 04.08.2020
- GalasHCNPF 62/7 din 30.12.2019
- AsitoHCNPF 57/17 din 28.12.2018
- Alliance Insurance GroupHCNPF 29/14 din 02.07.2018
- Sigur-AsigurHCNPF 14/1 din 31.03.2017
- Euroasig GrupHCNPF 39/4 din 08.08.2014
Sursele datelor
Fiecare cifră vine dintr-un act sau dintr-o pagină publică, cu data citirii.
- bnm.md Banca Națională a Moldovei, statistici asigurări (CC BY 4.0)
- bnm.md Banca Națională a Moldovei, prima și dauna medie RCA și Carte Verde (CC BY 4.0)
- citit pe 6 noiembrie 2026 BNM, registrul asigurătorilor
Cifrele BNM: Banca Națională a Moldovei, bnm.md, CC BY 4.0.
Satelit nu vinde asigurări și nu are acorduri cu asigurătorii. Prețurile sunt ordonate după preț, la fel pentru toți.
Întrebări frecvente
Câți asigurători sunt în Moldova?
9 companii licențiate de BNM: Acord Grup, Asterra Grup, Donaris VIG, General Asigurări, Grawe Carat, Intact Asigurări Generale, Moldasig VIG, Moldcargo și Transelit.
Cine are cea mai mare cotă de piață?
Asterra Grup 17,84%, Grawe Carat 15,53% și General Asigurări 11,86%, din primele subscrise în ianuarie–iunie 2026.
Cine își publică tariful RCA?
Donaris VIG. Metodologia cere tuturor să-l publice.
Ce companii și-au pierdut licența?
Garanție (HCNPF 11/1 din 09.03.2023), Klassika Asigurări (HCNPF 34/18 din 19.07.2022), Moldova-Astrovaz (HCNPF 21/7 din 25.05.2022), Auto-Siguranța (HCNPF 36/10 din 04.08.2020), Galas (HCNPF 62/7 din 30.12.2019), Asito (HCNPF 57/17 din 28.12.2018), Alliance Insurance Group (HCNPF 29/14 din 02.07.2018), Sigur-Asigur (HCNPF 14/1 din 31.03.2017), Euroasig Grup (HCNPF 39/4 din 08.08.2014).