Satelit

Schimbă orașul
Limba: Română
Aspect

Tema

Culoarea de accent

Tema și culoarea te urmează în aplicație și pe Satelit Developer.

Intră
Contul meu
Satelit

Meniu

Secțiuni

Categorii de produse

    Prețurile, magazinele care livrează și costul livrării se arată pentru acest oraș.

    Limba

    Tema

    Deschide aplicația

    Intact Asigurări Generale

    Cota de piață 10,95% (ianuarie–iunie 2026, BNM). Prima medie RCA 831,26 lei (ianuarie–august 2026).

    Actualizat:

    Cifrele BNM

    ianuarie–iunie 2026

    • Cota de piață 10,95% ianuarie–iunie 2026
    • Prime subscrise 194,74 mil. lei 194 738 893,00 lei
    • Despăgubiri plătite 71,86 mil. lei 71 861 410,00 lei
    • Despăgubiri la prime 36,9% ianuarie–iunie 2026
    • Solvabilitate 131,3% ianuarie–iunie 2026
    • Lichiditate 2,98 ianuarie–iunie 2026
    • Profit 1,45 mil. lei 1 453 948,00 lei
    • Prima medie RCA 831,26 lei ianuarie–august 2026, medie, nu ofertă
    • Prima medie Carte Verde 649,63 lei ianuarie–august 2026, medie, nu ofertă

    Prima medie RCA în timp

    Media de la începutul fiecărui an până la luna arătată (BNM).

    Prima medie RCA în timp: Intact Asigurări Generale: Intact Asigurări Generale 831,26 lei, Media pieței 1 319,14 lei
    Prima medie RCA în timp: Intact Asigurări Generale
    Cifrele graficului
    Prima medie RCA în timp: Intact Asigurări Generale
    PerioadaIntact Asigurări GeneraleMedia pieței
    august 2026831,26 lei1 319,14 lei
    iulie 2026833,61 lei1 330,85 lei
    iunie 2026838,34 lei1 344,65 lei
    mai 2026845,71 lei1 357,13 lei
    aprilie 2026856,12 lei1 374,39 lei
    martie 2026865,74 lei1 407,24 lei
    februarie 2026885,74 lei1 456,95 lei
    ianuarie 2026877,08 lei1 466,63 lei
    decembrie 2025781,03 lei1 254,72 lei
    noiembrie 2025774,19 lei1 239,97 lei
    octombrie 2025785,25 lei1 238,82 lei
    septembrie 2025787,25 lei1 232,18 lei

    Pe scurt

    Intact Asigurări Generale (Compania „INTACT ASIGURĂRI GENERALE” S.A., IDNO 1003600062730) a subscris 194,74 mil. lei prime brute în ianuarie–iunie 2026, adică 10,95% din piața asigurărilor din Moldova, locul 6 din 9 (BNM). Prima medie RCA încasată a fost 831,26 lei în ianuarie–august 2026, față de 1 319,14 lei media pieței. Nu-și publică tariful RCA pe site.

    Răspunsuri rapide

    Tariful publicat

    Nu-și publică tariful RCA pe site, deși metodologia o cere. Arătăm prima medie încasată (BNM).

    Prime și despăgubiri pe trimestru

    Calculat din cifrele BNM de la începutul fiecărui an.

    Prime și despăgubiri pe trimestru: Intact Asigurări Generale: T1 2024 Prime 56,40 mil. lei, Despăgubiri 21,45 mil. lei; T2 2024 Prime 96,59 mil. lei, Despăgubiri 21,14 mil. lei; T3 2024 Prime 69,52 mil. lei, Despăgubiri 33,28 mil. lei; T4 2024 Prime 70,22 mil. lei, Despăgubiri 18,90 mil. lei; T1 2025 Prime 106,81 mil. lei, Despăgubiri 27,58 mil. lei; T2 2025 Prime 76,77 mil. lei, Despăgubiri 37,86 mil. lei; T3 2025 Prime 76,16 mil. lei, Despăgubiri 41,00 mil. lei; T4 2025 Prime 82,17 mil. lei, Despăgubiri 30,56 mil. lei; T1 2026 Prime 109,71 mil. lei, Despăgubiri 37,19 mil. lei; T2 2026 Prime 85,03 mil. lei, Despăgubiri 34,67 mil. lei
    • Prime
    • Despăgubiri
    • mil. lei
    Cifrele graficului
    Prime și despăgubiri pe trimestru: Intact Asigurări Generale
    PerioadaPrimeDespăgubiri
    T2 202685,03 mil. lei34,67 mil. lei
    T1 2026109,71 mil. lei37,19 mil. lei
    T4 202582,17 mil. lei30,56 mil. lei
    T3 202576,16 mil. lei41,00 mil. lei
    T2 202576,77 mil. lei37,86 mil. lei
    T1 2025106,81 mil. lei27,58 mil. lei
    T4 202470,22 mil. lei18,90 mil. lei
    T3 202469,52 mil. lei33,28 mil. lei
    T2 202496,59 mil. lei21,14 mil. lei
    T1 202456,40 mil. lei21,45 mil. lei

    Prima medie Carte Verde în timp

    Media de la începutul fiecărui an până la luna arătată (BNM).

    Prima medie Carte Verde în timp: Intact Asigurări Generale: Intact Asigurări Generale 649,63 lei, Media pieței 1 084,47 lei
    Prima medie Carte Verde în timp: Intact Asigurări Generale
    Cifrele graficului
    Prima medie Carte Verde în timp: Intact Asigurări Generale
    PerioadaIntact Asigurări GeneraleMedia pieței
    august 2026649,63 lei1 084,47 lei
    iulie 2026653,51 lei1 105,92 lei
    iunie 2026643,11 lei1 125,87 lei
    mai 2026640,25 lei1 135,53 lei
    aprilie 2026642,06 lei1 142,34 lei
    martie 2026641,95 lei1 144,16 lei
    februarie 2026650,89 lei1 134,52 lei
    ianuarie 2026648,82 lei1 101,94 lei
    decembrie 2025608,24 lei965,55 lei
    noiembrie 2025608,41 lei968,49 lei
    octombrie 2025580,06 lei942,02 lei
    septembrie 2025579,27 lei938,82 lei

    Asigurări benevole: ce publică

    Asigurarea medicală de călătorie

    Zone și sume asigurate

    • După zona aleasă5 000–50 000 €
    • Polițe de 1–365 zile

    Pagina asigurătorului citit pe 6 noiembrie 2026

    CASCO: ce publică asigurătorii

    • 2 700,00 lei pe anCASCO MINI, suma asigurată: 50 000,00 leiDoar daune din accidente rutiere, fără franșiză, în Moldova
    • 3 700,00 lei pe anCASCO MINI, suma asigurată: 100 000,00 leiDoar daune din accidente rutiere, fără franșiză, în Moldova
    • 1,4–10% din valoarea mașinii pe an

    Pagina asigurătorului citit pe 6 noiembrie 2026

    Asigurarea locuinței

    Licența

    Denumirea
    Compania „INTACT ASIGURĂRI GENERALE” S.A.
    IDNO
    1003600062730
    Nr. în registrul BNM
    003-A
    Site
    intact.md
    Registrul BNM
    bnm.md, citit pe 6 noiembrie 2026

    Clasele de asigurare (Legea 92/2022)

    • 1Accidente
    • 2Sănătate
    • 3Vehicule terestre (CASCO)
    • 4Vehicule feroviare
    • 5Aeronave
    • 6Nave
    • 7Bunuri în tranzit
    • 8Incendiu și calamități naturale
    • 9Alte daune la bunuri
    • 10Răspundere civilă auto (RCA, Carte Verde)
    • 11Răspundere civilă aeronave
    • 12Răspundere civilă nave
    • 13Răspundere civilă generală
    • 15Garanții
    • 16Pierderi financiare

    Sursele datelor

    Fiecare cifră vine dintr-un act sau dintr-o pagină publică, cu data citirii.

    Cifrele BNM: Banca Națională a Moldovei, bnm.md, CC BY 4.0.

    Satelit nu vinde asigurări și nu are acorduri cu asigurătorii. Prețurile sunt ordonate după preț, la fel pentru toți.

    Întrebări frecvente

    Ce cotă de piață are Intact Asigurări Generale?

    Intact Asigurări Generale a subscris 194 738 893,00 lei prime în ianuarie–iunie 2026, adică 10,95% din piață (BNM).

    Cât e prima medie RCA la Intact Asigurări Generale?

    831,26 lei pe poliță în ianuarie–august 2026, față de 1 319,14 lei media pieței. E o medie pe toate mașinile, nu un preț.

    Își publică Intact Asigurări Generale tariful RCA?

    Nu-și publică tariful RCA pe site, deși metodologia o cere. Arătăm prima medie încasată (BNM).

    Ce licență are Intact Asigurări Generale?

    Compania „INTACT ASIGURĂRI GENERALE” S.A., IDNO 1003600062730, licențiată de BNM pentru 15 clase de asigurare.